Silový trénink: Proč by ho měl do své rutiny zařadit každý z nás?

... což se opravdu nestane. Mužské tělo má až dvacetkrát více testosteronu, což je hlavní stavební kámen k budování svalů. Silový trénink je důležitá část každé cvičící rutiny, a tak není na místě jej v té vaší vynechávat. Pomáhá s budováním svalů, udržením rovnováhy, snižuje riziko úrazu a celkově pomáhá se zdravím. S věkem se však přirozeně svalová hmota v těle snižuje.

Jaká jsou tedy hlavní pozitiva silového tréninku?

Pro účinný silový trénink je důležitá správná technika cvičení, dostatek odpočinku, výživy a postupné zvyšování zátěže. Je také nezbytné zahrnout rozmanité cviky pro různé svalové skupiny. Jestli patříte do skupiny začátečníků, nemáte se za co stydět – a nezůstávejte v tom sami! Nechte si cviky vysvětlit od trenéra nebo zkušeného kolegy. Byla by škoda zahodit hodinu ve fitku kvůli špatně provedeným a tedy neefektivním cvikům.

Hubnutí

Silový trénink vám s hubnutím možná překvapivě pomůže. Díky silovému tréninku budujete svalovou hmotu, která je metabolicky aktivnější než tuk. To znamená, že se zvýší počet kalorií, které tělo během dne spálí. To zní dobře, ne? Navíc po silovém tréninku dál pálíte kalorie, jako kdybyste cvičili. Tomuto efektu se říká EPOC, neboli Excess Postexercise Oxygen Consumption. Po cvičení má tělo vyšší spotřebu kyslíku a tím i vyšší kalorický výdej.

Lepší složení tělesné hmoty

Ukazatelem zdraví člověka je také tělesná skladba, tedy poměr tukové a netukové tělesné hmoty. Zvýšením svalové hmoty díky silovému tréninku dojde ke snížení tukové hmoty.

Fit i bez posilovny: Cviky pro zpevnění nohou bez potřeby pomůcek

elle.cz

Posílení kloubů

Silovým tréninkem si udržíte zdravé kyčle, kolena, kotníky, zápěstí, lokty a ramena. Například dřepy a výpady posilují klouby a zároveň napodobují funkční pohybové vzorce. Samozřejmě je důležité cvičit správně – nechte si proto ukázat od trenéra, jak na to. 

Silnější kosti

Cvičení s váhami pomůžete i vašim kostem. Zvyšuje se jejich hustota a snižuje se celkový úbytek kostní hmoty. Je známo, že hustota kostí je důležitá pro prevenci zlomenin a výskytu onemocnění, jako je například osteoporóza.

Lepší spánek

Kvalitní spánek je jeden z ukazatelů fyzické a duševní pohody. Když se dobře nevyspíme, den už nic nezachrání! Silový trénink pomůže zlepšit kvalitu spánku a také napomůže se snížením únavy a zvýšením hladiny energie během dne. Trénink však neprovádějte méně než 90 minut před spaním. To by vaše tělo zaznamenalo tak akorát opačný efekt.

Silnější tělo a lepší fyzička

Kromě vyrýsovaného těla si díky silovému tréninku usnadníte i každodenní aktivity, jako je nošení těžkých nákupů či dobíhání autobusu. Vskutku, lepší fyzičku si nezasloužíte pouze díky pravidelnému kardiu.

Zlepšení duševního zdraví

Po dobře odvedeném tréninku se budete cítit skvěle, to není žádná věda, leč prostý fakt. Cvičení, ať už s váhami nebo bez, má vliv nejen na vaši aktuální náladu, ale dlouhodobě pomáhá i se snižováním příznaků úzkosti a deprese.

Vaše perfektní fitness rutina: jaký typ pohybu zařadit a proč?

elle.cz

Zdroj: Healthline, ELLE.com, Byrdie